Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką plików Cookies.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Wydarzenia

103. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości
11-11-2021

 

"Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi czasowo zajmujących dane terytorium" - tak mówił Józef Piłsudski, którego tak naprawdę żadnemu Polakowi nie trzeba przedstawiać.

Narodowe Święto Niepodległości jest dla nas jako obywateli Polski niezwykle ważne. To właśnie dnia 11 listopada 1918 roku po latach wysiłków i wszelkich zmagań, Polska powróciła na mapę Europy jako państwo suwerenne.

Zawierucha konfliktu pierwszej wojny światowej, przekładająca się na krwawą walkę, prowadzoną zwłaszcza przez Józefa Piłsudskiego oraz zaangażowanie dyplomacji politycznej na zachodzie Europy w uosobieniu Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, przyniosło zamierzony efekt. Piłsudski, zwolniony 10 listopada 1918 r. z twierdzy w Magdeburgu, pojawił się na stacji w Warszawie. Był jedynym człowiekiem, który cieszył się wystarczającą reputacją, aby móc opanować sytuację kończącej się wojny. 11 listopada, w dzień zawieszenie broni i końca I wojny światowej, dekretem Rady Regencyjnej Józef Piłsudski, otrzymał naczelne dowództwo nad wojskiem. Zaproponował niemieckim władzom wojskowym, aby po prostu złożyły broń i wyjechały pierwszym pociągiem, zanim wybuchną zamieszki wśród ludności cywilnej co też uczynili. 11 listopada 1918 roku na ulicach wszystkich miast i wsi ziem polskich panowała euforia z powodu rodzącej się niepodległości. Najlepiej ujmują to, co się działo słowa Jędrzeja Moraczewskiego, premiera niepodległej Polski: „(...) Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili (…)”. Następnie trzy dni później przekazano Naczelnikowi pełnię władzy nad odbudowującym się państwem. Walka o niepodległość przede wszystkim silnie wpisywała się w codzienność tych, którzy ciężko pracowali, uczyli się a także dbali o rozwój gospodarki i życia społecznego, będąc z tego powodu często szykowanymi, aresztowanymi i prześladowanymi. Starania o niepodległość wiążą się również z trudem i pracą Polaków na emigracji, którzy bez chwili wątpienia wytrwale kultywowali polskość. Nasz ukochany kraj powstał w chwili klęski zaborców w wyniku I wojnie światowej.

Na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 roku dzień 11 listopada uznano jako Narodowe Święto Niepodległości i obchodzone jest corocznie – z przerwami uwarunkowanymi trudami historii. Niemniej jednak jako Polacy pamiętamy – i nasza szkoła również pamięta o tym niezwykłym momencie.

Okolicznościowy program artystyczny upamiętniający wydarzenia tamtego okresu - scenariusz, reżyserię i wykonanie - dla całej społeczności szkolnej, w którym z przyczyn pandemicznych tylko nieliczni mogli wziąć bezpośredni udział, przygotowali uczennice i uczniowie Szkolnego Koła Historycznego:

Magdalena Belicka, Nikola Krawczyk, Aleksandra Tracz, Wiktoria Borowska, Wojtek Wrona, Michał Kitliński, Martyna Stępień, Emilia Gołąb, Joanna Zając, Jakub Solus, Wiktor Fiutek, Eryka Jaworska, natomiast dekorację oraz prezentację wykonała klasa 3be.

 

 

Delegacja młodzieży z Panią Dyrektor zapaliła także znicze pod pomnikami - tablicą pamiątkową poświęconą pamięci podpułkownika Józefa Nikodema Ciosańskiego zamordowanego w Katyniu w 1940 roku oraz tablicą pamiątkową poświęconą 70 – tej rocznicy powstania Batalionów Chłopskich upamiętniając tym samym bohaterów, którym zostały poświęcone.

Natomiast młodzież całej szkoły zaangażowała się, w swoich salach lekcyjnych, o symbolicznej godzinie 11:11 w obchody uczczenia Niepodległości Polski poprzez wspólne odśpiewanie hymnu państwowego. Godzina odśpiewania hymnu – 11:11 nie była przypadkowa, ponieważ we wszystkich szkołach od 3 lat w całej Polsce z rekomendacji Ministerstwa Edukacji Narodowej podjęta została inicjatywa pod nazwą „Rekord dla Niepodległej”. My też włączamy się do tej akcji i wspólnie śpiewamy hymn, bo przecież ...Jeszcze Polska nie zginęła kiedy my żyjemy...

 

 

W dniu Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada, Dyrekcja wraz z przedstawicielami młodzieży szkolnej złożyła pod pomnikiem Bohaterów Ziemi Jędrzejowskiej symboliczną wiązankę kwiatów. W uroczystości brał również udział poczet sztandarowy Zespołu Szkół nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego.

 

Zobacz film z obchodów 103. Rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w naszej szkole »

 

  • Eryka Jaworska
Copyright © 2010-2021 • Zespół Szkół nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Jędrzejowie